Otrzymuj bieżące wiadomości.

Podaj swój e-mail, by otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

nie teraz nie, dziękuję
Moje konto Moje konto
Koszyk jest pusty
SZYBKI KONTAKT

 

JESTEŚMY UCZESTNIKIEM

 

 

Rabaty Dla Klientów

 

 

Aktinidia smakowita 'Hayward'

Na stanie: 0 Brak

Czas dostępności: Niedostępny

Waga: 0.5 kg

Opis produktu Aktinidia smakowita 'Hayward'

Kiwi określane jest jako bomba witaminowa. Zawiera bardzo duże ilości witaminy C. Wystarczy jeden owoc aby pokryć nasze dzienne zapotrzebowanie na tą witaminę.  Zawiera  także witaminę E i witamin z grupy B oraz potasu, cynku, fosforu i magnezu. 

Najbardziej rozpowszechniony gatunek aktinidii  (aktinidia smakowita) wytwarzająca charakterystyczne, smaczne , aromatyczne owoce - popularne kiwi. Na początku nazywano je chińskim agrestem gdyż tam została odkryta.

Bardzo atrakcyjne pnącze o efektownych zielonych mięsistych liściach długości 7-10 cm. W Polskich warunkach dorasta do 8 m. Hayward jest odmianą żeńską.

Zapylenia dokonują pszczoły i inne owady, a w minimalnym stopniu również wiatr. Gdy nie ma owadów, można dokonać zapylenia ręcznego zrywając świeżo rozwinięty kwiat męski i pocierając nim o kwiat żeński. Jednym kwiatem męskim można zapylić około 5 kwiatów żeńskich.

Kolebką tej rośliny są południowe Chiny..  Rośnie bardzo dynamicznie jak to już przystało na pnącza. Są stosunkowo mało wymagające, łatwe w uprawie i odporne na choroby oraz szkodniki, ponadto dobrze znoszą warunki miejskie. Z jednej dorosłej rośliny  można zebrać nawet 100-200 szt tych owoców.

Rośliny traktowane są często jako pnącza ozdobne, stanowiące świetną osłonę płotów, murów, pergoli i altan. Warto rozważyć jej kandydaturę przy wyborze roślin do ogrodu.

 

WYMAGANIA

Aktinidia jest rośliną dwupienną, zatem warunkiem ukazania się owoców na osobnikach żeńskich jest posadzenie w pobliżu przynajmniej jednego egzemplarza męskiego.

Najlepsze stanowisko dla  aktinidii to miejsce słoneczne o żyznej idość wilgotnej glebie. Przed posadzeniem pnącza należy wykopać obszerny dół o głębokości pół metra i wypełnić go torfem lub kompostem zmieszanym z gliną.

Aktinidia nie jest podatna na choroby grzybowe, mszyce czy gąsienice

Aktinidie, zwłaszcza gatunki i odmiany bardziej wrażliwe, najlepiej rosną w miejscach ciepłych, dobrze oświetlonych, osłoniętych od wiatru. Należy unikać zastoisk mrozowych, bo aktinidie są wrażliwe na wiosenne przymrozki.  Rośliny są wrażliwe na mróz przez pierwsze 3-4 lata po posadzeniu. Wtedy pomocne będzie obsypywanie podstawy korą czy trocinami i staranne zabezpieczenie na zimę.

 

 

 

Parametry techniczne produktu Aktinidia smakowita 'Hayward'

ParametrWartość
RozmiarPojemnik P9
Wiek sadzonki2 lata

Masz pytania?

:
:
:
:

Poleć produkt

:
:
:

Zgłoś błąd

:
:
: