Bądź na bieżąco,

zapisz się na newsletter

nie teraz nie, dziękuję
Koszyk jest pusty
SZYBKI KONTAKT

 

JESTEŚMY UCZESTNIKIEM

 

 

Rabaty Dla Klientów

 

 

Uprawa hortensji ogrodowych

 

                                                                                                                      

Hortensja ogrodowa - opis ogólny gatunku

 

Hortensja ogrodowa - Hydrangea macrophylla to niewysoki liściasty krzew o pokroju kulistym i bardzo efektywnych kwiatach. W naszych warunkach dorasta do 1,5 metra wysokości i podobnej szerokości. Kwiatostany są kuliste, trochę asymetryczne, 10 nawet do 25 cm średnicy w zależności od odmiany. Barwa kwiatów zmienna - począwszy od czerwonego, poprzez różowy po błękitny. Kolor kwiatów zależy od odczynu gleby (na glebach kwaśnych barwa często jest niebieska). Ma także niepodobne do innych odmian hortensji żywozielone, błyszczące, grube skórzaste liście. Niestety nie są zimozielone, czyli na zimę jak większość innych roślin zruca liście.

Pochodzi z Azji i chociaż uprawiana jest w bardzo dużej części świata, tylko tam możemy spotkać ją w postaci dziko rosnącej. Hortensja należy do rodzaju Hydrangeaceae, obejmującego ponad 80 gatunków oraz około 20 podgatunków.

 

 

Gdzie mam posadzić hortensje w moim ogrodzie?

 

Hortensja woli zdecydowanie światło rozproszone. Idelanym dla niej miejscem będzie stanowisko półcieniste. Nie wystawiamy ich na ciągłe oraz  bezpośrednie działanie promieni słonecznych, jednocześnie nie pozbawiamy dostępu do światła.  Posadzone w pełnym słońcu będą miały przypalane kwiaty. Ostre słońce będzie również powodować wybarwianie się liści na jasno zielony a nawet żółty kolor. Unikajmy również sadzenia jej w wietrznych miejscach.

 

 ...a jakie podłoże należy dla niej przygotować ?

 

 

Hortensja wymaga podłoża żyznego a najlepiej próchniczego. Stanowisko powinno być wilgotne. Jednocześnie nie powinny robić się w nim zastoiny wody ponieważ mogą one spowodować gnicie korzenia. Odczyn gleby powinien być kwaśny i wynosić około PH 5,5. Jeśli ziemia jest nieodpowiednia wymieszajmy ją z kwaśnym torfem. Pamiętajmy również aby odchwaścic miejsce w którym będziemy sadzić nasze rośliny. Dołek powinien być minimum dwa razy większy od bryły korzeniowej sadzonej rośliny.

 

Krzew sadzimy na takiej samej głębokości jak w doniczce. Najlepiej jest sprawdzić odczyn gleby przed posadzeniem, ponieważ odczyny wyższe PH 7 mogą powodować ich choroby. Uzupełniamy dołek podłożem wcześniej wymieszanym z kwaśnym torfem. Aby zachować kwaśność gleby możemy ją ściółkować igliwiem, korą bąź zastosować specjanle nawozy dostępne w sklepach ogrodniczych.

 

PAMIĘTAJ ! Aby hortensja lepiej rosła oraz obficiej kwitła, należy ją regularnie  nawozić.

 

Nawożenie rozpoczynamy już wczesną wiosną specjalnymi nawozami do hortensji ogólne dostępnymi w centrach ogrodniczych, natomiast zakończyć należy już w lipcu, ponieważ powinna się ona przygotować do zimowego spoczynku.

 

 

 

Często pojawia się dylemat, jak ciąć hortensję?

 

 

W przypadku hortensji ogrodowych do inicjacji dochodzi w roku poprzednim czyli kwiaty zawiązują się na pędach zeszłorocznych, odwrotnie jak u hortensji bukietowych. Poźnym latem, jesienią w zależności od odmiany zawiązują się pąki kwiatowe . I tak przycięcie krzewu jesienią lub wiosną spowoduje utratę kwitnienia w bieżącym roku. Dlatego też nie przycinamy krzewów. 

Cięcie pielęgnacyjne możemy przeprowadzić wiosną kiedy to rosliny rozpoczną wegetację. Polega ono na wycięciu pędów jedynie przemarźniętych, suchuch  na których nie widzimy żadnych oznak życia. 

 

 

 

Przyciełam jak należało, mimo tego moja hortensja nie zakwitła. Dlaczego tak się stało ?      

 

Hortensje ogrodowe wymagają okrywania ich na zimę. Przyczyną tego problemu jest najprawdopodobniej  przemarzanie pąków kwiatowych. Samo okrycie ich na zimę przez usypanie koprzyka przy korzeniu nie rozwiąże problemu ponieważ pąki zawiązują się na szczytach. Jesienne lub wiosenne przymrozki potrafią uszkodzić pąki, dlatego też rośliny należy okryć jeszcze przed zrzuceniem liści na zimę. Okrywamy je  agrowłokniną, która pozostaje na roslinie do ustnia przymrozków. Należy również obłożyć je gęsto od góry gałązkami świerku. W ten sposób zabezpieczymy starannie jej pąki.

  

Jak widzimy musimy poświęcić im trochę uwagi , ale potrafią nam się za to niesamowicie odwdzięczyć.