Bądź na bieżąco,

zapisz się na newsletter

nie teraz nie, dziękuję
Koszyk jest pusty
SZYBKI KONTAKT

 

JESTEŚMY UCZESTNIKIEM

 

 

Rabaty Dla Klientów

 

 

Uprawa hortensji bukietowych

Hydrangea paniculata  jest jedną z najbardziej popularnych reprezentantek hortensji w Naszych ogrodach. Naturalne siedliska tego gatunku występują w Chinach, Japonii. Przy optymalnych warunkach na rodzimych siedliskach przybierają formę  drzewka, które osiąga wysokość nawet do czterech metrów. W naszym klimacie dorastają do około dwóch metrów. O jej dekoracyjności świadczą kwiatostany składające się z licznych kwiatów płonnych oraz płodnych, z przewagą płonnych  w zależności od gatunku. Kwiaty są stożkowate osiągające 20 do ponad 30 cm długości. Hortensja zachwyca licznym kwiatostanem w okresie letnim (sierpień- wrzesień). Pod koniec kwitnienia kwiaty przebarwiają się na różowo, czerwono - np. odmiana Wim's Red PBR  po czym zasychają. 

Hortensje są bezcennymi krzewami ogrodowymi, pasują do różnych ogrodowych stylów i posiadają zdolność łączenia różnych struktur, kolorów i celów w jednej kompozycji. Posadzone na rabacie, natychmiast ją wypełniają, rozwijając się bujnie od wiosny, a potem gdy kwitną - wyglądają niesamowicie, zwłaszcza posadzone w grupie. Większe gatunki hortensji mogą stać się z wiekiem małymi drzewami, dlatego należy je posadzić z tyłu rabaty. Hortensje stanowią idealne tło dla wielu bylin lub kiedy są posadzone we własnym gronie, często jednogatunkowo.

 

  

 Często pojawia się dylemat, jak ciąć hortensję?

Jeszcze wczesną wiosną, zanim krzewy rozpoczną wegetację, przycina się zeszłoroczne pędy hortensji bukietowych i drzewiastych. Pamiętajmy iż te odmiany kwitną  na pędach tegorocznych, a więc cięcie nie ma negatywnego wpływu na obfitość kwitnienia. Cięcie stymuluje do obfitszego kwitnienia.

 

PAMIĘTAJ ! Im więcej zostawimy słabych i cienkich pędów, tym mniejsze będą kwiaty i słabsze kwitnienie.

 

Młode okazy - 1 , 2 letnie przycinamy nisko nad 3 - 5 oczkiem celem ich zagęszczania. Słabiej tniemy jedynie formy karłowe, np. odmianę 'Diamantino' PBR. Starsze, gęste już krzewy przycinamy nieco wyżej na wysokości około 70 cm. Ponadto pamiętajmy aby usunąć pędy połamane, cienkie, krzyżujące się oraz przemarźnięte. Ciąć krzew należy nadać mu formę kulistą. U podstawy krzewu zostawiamy najkrótsze pędy a najdłuższe na środku. Po takim przycięciu hortensje będą miały bardzo ładny kształt.

 

i najważniejsze .. Jak i gdzie sadzimy hortensje ??

Hortensje to bardzo okazałe krzewy liściaste łatwe w uprawie, pod warunkiem że stosujemy się do podstawowych zasad ich pielęgnacji. Hortensje preferują stanowiska półcieniste, zbytnie nasłonecznienie powoduje szybką utrate wody, czego skutkiem jest usychanie krzewu. Ważne jest również, aby hortensja rosła w kwaśnej lub lekko kwaśnej glebie. Przed posadzeniem rośliny pamiętajmy aby zwrócić uwagę czy ziemia jest wystarczająco zakwaszona - jeśli nie wymieszajmy ją z kwaśnym torfem. Pamiętajmy również aby odchwaścic miejsce w którym będziemy sadzić nasze rośliny. Dołek powinien być minimum dwa razy większy od bryły korzeniowej sadzonej rośliny. Krzew sadzimy na takiej samej głębokości jak w doniczce.   

Uzupełniamy dołek podłożem wcześniej wymieszanym z kwaśnym torfem. Po posadzeniu mocno udeptujemy ziemię wokół, taby powstało zagłębienie, tóre umożliwi zatrzymywanie się większej ilości wody. Aby zachować kwaśność gleby możemy ją ściółkować igliwiem, korą bąź zastosować specjanle nawozy dostępne w sklepach ogrodniczych. Nawożenie rośliny rozpoczynamy wiosną natomiast zakończyć należy już w lipcu, ponieważ powinna się ona przygotować do zimowego spoczynku. Hortensje bukietowe są w pełni  mrozoodporne i na zimę nie wymagają  okrycia. Jedynie przed nastaniem mrozów u nasady pędów warto usypać kopczyk z kory, trocin lub próchniczej ziemi.